Materiály

V současné době se matrace vyrábí nejčastěji z různých typů polyuretanových pěn, pružin a latexu. Na našem trhu je příliš mnoho různých typů matrací, ve kterém se laik velmi těžko orientuje,proto bychom Vám rádi tento výběr usnadnili a zdůraznili to, co je důležité.

Pro výrobu kvalitní a pohodlné matrace je nutné použít co nejkvalitnější materiály jak u nosné části – střední část matrace,tak u lehacích, změkčujících vrstev. Matrace z kvalitních materiálů je velmi pohodlná, prodyšná a nemění své vlastnosti po celou dobu životnosti. Proti tomu matrace z nekvalitních - levných materiálů bude rychle měnit svou tuhost a elasticitu a většinou nemá dostatečnou prodyšnost. To znamená, že taková matrace bude mít brzy jiné vlastnosti než jste si vyzkoušeli v prodejně.

Proto doporučujeme, abyste nepodcenili informace o použitých materiálech při výběru matrace a zajímali se u prodejce, z čeho je matrace vyrobena (gramáže pěn, skutečný počet pružin, složení potahu atd.) Tvrzení, že jde o špičkový materiál nestačí !! Vše se dá doložit konkrétními hodnotami, které můžete porovnávat s jiným výrobkem Mnoho dodavatelů tyto informace záměrně neuvádí, i když jde o klíčové údaje. Když budete moci materiály porovnávat,zjistíte, jak velké rozdíly mezi jednotlivými typy jsou. 

A jaké jsou nejčastější chyby při výběru kvalitní matrace? 

‼ Výběr podle ceny - zákazník se orientuje pouze podle ceny v domnění, že drahá matrace musí být kvalitní. Pokud neznáte bližší informace o materiálu, s největší pravděpodobností koupíte velmi předražený produkt.

‼ Výběr podle výše slevy - podle slev se nerozhodujte !! Ve většině případů se jedná o podvod, Původní cena je přehnaně vysoká - nereálná a cena po slevě bývá většinou stále vysoká ve srovnání podobným výrobkem.

‼ Nákup kvalitní matrace na eshopu - tento prodejní kanál je vhodný spíše pro koupi levné matrace, nicméně v současné situaci není jiná možnost. Nemusíte mít ale žádné obavy. V případě, že si nebudete vědět rady, neváhejte nás kontaktovat a my Vám se vším rádi pomůžeme.

Zde najdete základní informace k jednotlivým materiálům. ▼

Pěnové matrace

Do této kategorie patří standardní pěnyHR studené pěny a viskoelastické pěny.Těchto matrací je v různých kombinacích na trhu určitě nejvíce. Pěny se snadno tvarují a kombinují, mají různé barvy a vlastnosti. Nejdůležitější kritérium je zde gramáž udávaná v kg/m3. Gramáž určuje kvalitu a životnost pěnové matrace.Tuhost neznamená kvalitu, tuhost se dá uměle vytvořit i u nekvalitních pěn. Tato tuhost, uměle vytvořená, je ale pouze dočasná.

Jak se liší jednotlivé typy?

◘ Standardní pěny - mají pravidlenou strukturu z velmi malých buněk. Výhodou je solidní tvarová stálost, nevýhodou je horší prodyšnost. Nejnižší použitelná gramáž je 25 kg/m3. Gramáž 25 - 30 se používá pro nejlevnější matrace, 30 - 35 pro střední kategorii a 35 - 40 pro špičkové matrace.

◘ HR studené pěny - se vyznačují otevřenou strukturou z velkých pórů, díky nimž je pěna velmi prodyšná. Tyto pěny jsou také velmi elastické. Nevýhodou je horší tvarová stálost u nižších gramáží. Nejnižší použitelná gramáž je 38 kg/m3. Gramáže 38 - 45 používáme pro matrace střední cenové kategorie a 45 - 60 pro komfortní matrace.

◘ Viskoelastická pěna (také líná nebo termo pěna) - není tak elastická, částečně reaguje na teplotu změnou své tuhosti. Tato pěna se dokáže nejlépe přizpůsobit tělesným křivkám a tím pomáhá rozložit tlak na větší plochu. Gramáže se pohybují okolo 50 kg/m3.

 

→ Zobrazit ←

Pružinové matrace

Pružinové matrace mají základ/ střed z pružinové kostry z ocelového drátu. V současné době se používají především pružinové kostry, kde jsou jednotlivé pružinky zabaleny v textilním obalu – tzv. taštičce. Takové pružinové kostry jsou velmi odolné, nevržou a vydrží dlouhou dobu.

Kvalitu pružinové matrace určuje počet pružinek na m2 a počet závitů u jednotlivých pružinek. Pružinová kostra dodá matraci výbornou prodyšnost a pružnost, a pokud se vhodně zkombinuje s ostatními materiály, vzniká ideální místo pro odpočinek s dlouhou životností.

Mnoho lidí má vůči pružinovým matracím negativní předsudky,neboť mají špatné zkušenosti z nedávné minulosti, kdy se hojně používaly konstrukčně špatně vyřešené pružiny. Tyto byly velmi nepohodlné, vrzaly a dokonce praskaly.

Nyní je situace úplně jiná a kvalitně vyrobená pružinová matrace je jen těžko nahraditelná jinou alternativou.

Vždyť výrobci pěn pro matrace se snaží o to, aby vyvinuli pěnu,která bude mít podobné vlastnosti jako pružina. Pěnu, která bude podobně prodyšná a elastická. To jde ale velmi těžko. Když se ubytujete v luxusním hotelu všude ve světě, bude tam pružinová matrace.

Další nespornou výhodou je vliv na životní prostředí. Pružinová kostra znamená méně těžko rozložitelného odpadu.

Z těchto důvodů pružinové matrace jednoznačně doporučujeme.

 

→ Zobrazit ←

Latexové matrace

Latexové matrace se vyrábějí z jader, obsahujících přírodní a syntetický kaučuk v různých poměrech, nebo z různých latexových desek vrstvených s jinými materiály.

Latex je elastický, prodyšný materiál vhodný především na polohovací podklady, neboť dokáže dokonale kopírovat jakýkoli ohyb. Latexová hmota mívá vyšší gramáž než polyuretanové pěny, takže je kvalitní a pohodlná pro ležení. Přírodní latex odpuzuje roztoče,takže je vhodný pro uživatele trpící nežádoucí reakcí na roztoče.

 

→ Zobrazit ←

Přírodní matrace

Pro výrobu přírodních matrací používáme materiály rostlinného či živočišného původu, které výrazně přispívají ke zvýšení komfortu ležení. Jsou to například 100% ovčí vlna, 100% velbloudí vlna, 100% bavlna, 100% koňská žíně, 100% sisal a latex.

Ovčí a velbloudí vlna fungují jako regulátor teploty, v zimně hřejí a v létě chladí díky apsorbci vlhkosti závislé na okolní teplotě.
Koňská žíně zase dokáže pojmout velké množství vlhkosti - až 20% své hmotnosti.
Sisal je velmi odolný a pevný materiál používaný jako nosič čalounění.
Bavlna vyniká velkou apsorbcí vlhkosti.
Latexové vrstvy s plošnou perforací mají vysoký obsah přírodního latexu, který působí proti roztočům. Gramáž latexové pěny je 70kg/m3,což je více, než se běžně na trhu používá.

Všechny používané materiály jsou mimořádně prodyšné a mají dlouhou životnost. Postarají se o Vaše klidné spaní v příjemném a suchém prostředí.

 

→ Zobrazit ←

Zajímá vás, jak vybrat vhodnou matraci?

Jak vybrat

prodejny MABO

11
6
3
4
6
6
7
2
9
1
4
4
0
1

Vyhledávání prodejen dle kraje

nejbližší pobočky

V tomto kraji nebyly nalezeny žádné prodejny.