Jak funguje antidekubitní matrace a jak ji správně vybrat
Pokud pečujete o dlouhodobě ležícího blízkého nebo sami čelíte zdravotnímu omezení, možná jste narazili na termín antidekubitní matrace. Co přesně to znamená, jak se tento druh liší od běžné matrace a podle čeho vybrat matraci proti proleženinám, aby opravdu pomohla, vám poradíme v následujícím článku.
Jak předejít dekubitům
Proleženiny neboli dekubity se objevují u dlouhodobě ležících, kteří dostatečně často nemění polohu. První reakcí na nepřiměřený tlak těla na podložku bývá zčervenání kůže doprovázené silnou bolestí. Pokud tuto fázi podceníte, hrozí vznik puchýře a následná infekce. Třetím stupněm dekubitu je otevřená rána.
Nejzákladnější prevencí u pacientů po operacích, úrazech nebo s chronickým onemocněním je snížení tlaku na citlivá místa. V těchto případech nepostačí ani ta nejkvalitnější a nejpohodlnější klasická matrace. Správnou cestou jsou antidekubitní matrace, jemné masáže a samozřejmě polohování.
Co je to matrace proti proleženinám
Matrace proti proleženinám je navržena tak, aby:
- co nejvíce odlehčila rizikovým místům na těle (kříž, paty, lokty, lopatky),
- zamezila dlouhodobému tlaku na jednu oblast,
- podporovala proudění krve a okysličování tkání.
Antidekubitní matrace Mabo MESTE SOFT 26 cm
Jak funguje antidekubitní matrace
Na trhu se setkáte se dvěma základními typy antidekubitních matrací: pasivními a aktivními. Pasivní pěnové matrace proti proleženinám dokáží rovnoměrně rozkládat váhu díky své promyšlené konstrukci a použitému materiálu – výběrové studené pěně kombinované např. s antibakteriální viscoelastickou pěnou. Mají různé tuhosti zón a výřezy pro lepší cirkulaci vzduchu.
TIP Mabo: Vybírejte pouze z antidekubitních matrací s certifikátem z akreditované zkušebny.
Aktivní antidekubitní matrace využívají vzduchové komory, které se pravidelně střídavě nafukují a vyfukují. To simuluje přirozený pohyb a zabraňuje dlouhodobému tlaku na jedno místo.
Antidekubitní matrace Mabo KOMFORT pěnová, 21 cm
Jak vybrat antidekubitní matraci
Při výběru není radno nic podcenit. Aby matrace proti proleženinám skutečně fungovala, zohledněte především hmotnost pacienta, ale myslete i na údržbu. Zaměřte se na:
Úroveň rizika vzniku proleženin
Pokud jde o lehčí případy, např. o seniory, kteří se občas sami alespoň omezeně pohybují, pasivní antidekubitní matrace z kvalitní HR pěny je to pravé. U zcela imobilních pacientů je vhodné zvážit aktivní antidekubitní matrace – ty ale najdete spíše v nabídce zdravotnických zařízení.
Pozor: Ne všichni starší lidé potřebují rovnou antidekubitní matraci. Pokud jde o aktivní babičky a dědečky, které však trápí bolest zad a špatně se jim spí, skvěle poslouží zdravotní matrace pro seniory.
Oproti klasickým matracím jsou měkčí, aby ulehčily lidem s bolestmi pohybového aparátu a podpořily zdravý krevní oběh. Vysoký stupeň prodyšnosti a nadstandardní výška matrace zaručí pohodlné ležení, vstání i uléhání.
TIP Mabo: Nejen senioři ocení polohovací rošt na elektrický pohon.
Polohovací lamelový rošt elektrický FLEX MOTOR pro matrace s výškou nad 20 cm
Hmotnost uživatele
Každá matrace má své hmotnostní doporučení. Dbejte na to, aby mu váha ležící osoby odpovídala, jinak dojde přesně k tomu, čemu se snažíte předejít = vysokému tlaku na citlivá místa či nedostatečnému pohodlí.
TIP Mabo: V lehu na zádech a na boku je nutné ohlídat správnou polohu krční páteře, ramen a hlavy. O to se postará anatomický polštář z přírodního latexu = antialergického a prodyšného materiálu.
Úhrada pojišťovnou
Antidekubitní matrace hrazené pojišťovnou může předepsat lékař na základě zdravotní dokumentace. Pokud se tak tomu ve vašem případě nestalo, nezoufejte – české matrace Mabo jsou cenově dostupné a často je pořizují i lidé bez nároku na úhradu.
Péče o hygienu
Myslete na každodenní péči a její usnadnění. K jakékoliv matraci pořiďte rovnou i nepromokavý potah na matraci.
Potřebujete o antidekubitních matracích vědět více? Jsme tady pro vás. Napište nám na e-mail
Napište nám na e-mail mabo@matrace-mabo.cz.