Co dělat se starou matrací, když je potřeba ji vyměnit?

I když jste si zakoupili matraci, která je vyrobena z kvalitních materiálů a tudíž Vám může vydržet klidně i pár desítek let, je třeba ji z hygienických důvodů po několika letech vyměnit i přes to, že není vůbec proleželá, nepohodlná a nijak znehodnocená. Většinou se doporučuje matraci měnit v časovém úseku 7-10 let. Co ale dělat s matrací, která už by potřebovala vyměnit? Zde Vám uvedeme místa a možnosti, kde se dá matrace ekologicky zlikvidovat nebo jak staré matraci vdechnout nový život.

Proč matraci vyměnit?

V kombinaci s kvalitním a vhodně zvoleným roštem Vám matrace vydrží tak dlouho, jak dobře se ní budete starat. Avšak mezi hlavní důvody výměny staré matrace za novou je hygiena. Každý člověk se v noci potí a uvádí se, že se může jednat až o 1 litr potu za noc! Tuto tekutinu vstřebávají vedle matrace také pyžamo a lůžkoviny (potah, povlečení, polštář, peřina), ale jen část z celkového obsahu! Vedle potu se na matraci usazují různé nečistoty, jako například prach, ale i odumřelé části lidské kůže. Tyto nečistoty pak v kombinaci s tekutinou potu vytváří ideální prostředí pro bakterie, plísně, houby a viry, tedy k jejich množení.

Dalšími důvody pro výměnu matrace je beze sporu její znehodnocení. Je propadlá a nerovná? Vrže a skřípe při každém pohybu? Probouzíte se nevyspalí nebo málo odpočatí? Máme pro Vás jedinou radu - PRYČ S NÍ!

Jak matraci zlikvidovat?

  • Sběrný dvůr - recyklace materiálů

Odnést matraci na sběrný dvůr je asi první možnost, která běžného uživatele napadne. Matrace se totiž řadí mezi velkoobjemový odpad a v žádném případě nepatří do popelnic! Je si pouze třeba najít nejbližší sběrný dvůr a matraci tam dopravit. Avšak některé sběrné dvory nabízejí i odvoz velkoobjemového odpadu vlastními auty.

Národní federace prodejců postelí (UK) provedla výzkum a zjistila, že pouze 19% matrací se dostane do sběrných dvorů a ekologicky se zlikviduje. Zbytek končí jako odpad nelegálně vyhozený k popelnicím, cestám nebo na nelegálních skládkách. Matrace jsou vyráběny z materiálů jak syntetických, tak i přírodních. Bohužel, ne všechny materiály a části matrace jsou recyklovatelné a ne vždy se dá matrace lehce a efektivně rozebrat.
Matrace ani její části se nikdy nesnažte "po domácku" spálit! Matrace obsahuje mnoho materiálů, které jsou složeny z plastů a ty spalováním vypouští do vzduchu nebezpečné látky! Sběrné dvory matrace rozebírají na jednotlivé části, které lze recyklovat a zbylé části se likvidují řízeným spalováním, které neškodí životnímu prostředí a ovzduší.

 

Jak matraci znovu využít - "upcyklovat"?

Dříve, než se matraci rozhodnete odložit do sběrného dvora, zkuste se zamyslet, jestli ji nemáte možnost opětovně využít. Zde Vám nabízíme pár tipů, jak vzdechnout matraci nový život:

  • Pohodlí na zahrádce/terase (př. polstrování na paletový nábytek - stačí jen potáhnout jakoukoliv příjemnou látkou)

 

  • Designové čelo postele (důležité je matraci nejdříve pořádně vyčistit; poté stačí potáhnout matraci látkou a připevnit na zeď)

 

  • Pohodlná válenda pro mazlíčky (matraci je třeba vyčistit a poté ji můžete darovat svým mazlíčkům; případně z pěnové matrace vyřezat požadovaný tvar a potáhnout látkou - nejlépe se zapínáním, aby šel potah sundat a vyprat)

 

  • Matracové pružiny jako bytové doplňky (pružiny z matrací lze využít mnoha způsoby - stačí jen natřít a využít pro popínavé květiny, LED světýlka..)
  • Darování starých kusů matrací (charita, útulky, studentské podnájmy..) - nezapomeňte matraci pořádně vyčistit!

 

Jak matraci vyčistit?

Vaše matrace by měla být čištěna pokaždé, když měníte ložní prádlo - vysát a vyvětrat. Jednou za rok by ji měla být věnována důkladnější péče:

  1. vysát a zbavit ji nečistot na povrchu

  2. na čištění použít jedlou sodu s esenciálním olejem

  3. nakonec opět vysát jedlou sodu z matrace vysavačem

Všechny skvrny, které se na matraci objeví, by se měly ihned vyčistit. Jinak riskujete, že matraci už nikdy úplně nevyčistíte. Důkladnější péči matraci věnujte vždy, když se chystáte matraci darovat/prodat.

 

© zdroj článku --> vyspise.cz/article/cz/kam-se-starou-matraci