Jak vybrat polštář na spaní podle polohy při spánkuJeden ideální polštář na spaní pro všechny neexistuje. Spánek je zásadní pro zdraví a celkovou životní pohodu, klíčovou roli v něm hraje správný výběr polštáře. Anatomické, zdravotní, ortopedické polštáře a specificky designované modely pro různé spací polohy podporují lepší kvalitu spánku a zdraví krční páteře. V článku se dozvíte, jak vybrat polštář, který vám sedne.


 

Polštáře podle polohy spánku jsou různě vysoké, měkké a tvarované

Poloha, ve které spíte, hraje klíčovou roli při výběru kvalitního polštáře.

● Pro spaní na boku jsou ideální vyšší polštáře, které podporují zarovnání krčních obratlů s páteří celého těla.
Polštář pro spaní na břiše by naopak měl být nižší a měkký, aby nedocházelo k nadměrnému ohýbání krku a vy jste se do něj mohli pořádně zabořit.
● Pro ty, kteří spí na zádech, jsou vhodné polštáře střední výšky, které podporují přirozenou křivku krku.

 

 


 

Polštáře podle výplně: seznamte se s latexem, paměťovou pěnou a přírodními

Výplň polštáře hraje důležitou roli v jeho funkčnosti a pohodlí, které vám nabídne. Na trhu existují různé typy: 

polštáře z paměťové pěny se přizpůsobí tvaru vaší hlavy a krku;
polštáře z viscoelastické pěny (líné pěny) se tvarují nejen podle zatížení, ale i podle teploty těla a poskytují tak ideální podporu lidem, kteří trpí bolestmi krční páteře;
latexové polštáře nabízí pevnou podporu a jsou ideální pro ty, kdo spí na zádech nebo na boku, jejich super schopností je také omezování množení
nežádoucích plísní a mikroorganismů;
polštáře z PES kuliček jsou krásně měkké a poddajné a hodí se pro lidi, kteří spí na břiše a rádi si svůj polštář vytvarují podle sebe;
přírodní materiály, jako je peří nebo vlna, nabízí měkkost a prodyšnost. Kvalitní polštář se nedeformuje, ale naopak si udržuje tvar po dlouhou dobu a zajišťuje stabilní podporu krku a hlavy. Kromě výplně se zaměřte také na povlak, ten by měl být snímatelný a pratelný.

 


 

Jaká má být výška polštáře

Výška polštáře je klíčovým faktorem pro zajištění správné podpory a pohodlí. Ideální výška polštáře by měla záviset na vaší oblíbené spánkové pozici, šířce ramen a velikosti (hmotnosti) vašeho těla. Těžší jedinci potřebují daleko vyšší polštář, aby dosáhli správné opory. Výšku polštáře ovlivňuje i tvrdost matrace. Do měkké matrace se více zaboříte a vystačíte si s nižším polštářem, kdežto na tvrdé zůstanete prakticky na místě a potřebujete vyšší oporu hlavy. Obecně platí, že polštář by měl vyplnit prostor mezi krkem a matrací, aniž by způsoboval ohýbání krku v nepřirozených úhlech.

 

 


 

Zdravotní, anatomický a ortopedický polštář: vše, co byste o nich měli vědět

Zdravotní polštáře by měly být klinicky testované a splňovat parametry SÚKLu (Státního ústavu pro kontrolu léčiv).
Anatomické polštáře jsou tvarované a navržené tak, aby poskytovaly optimální podporu krční páteře – odpovídají tělesným křivkám (jsou vykrojené) a zajišťují, že vaše hlava, krk a páteř jsou správně podloženy a udržovány v neutrální pozici. Jednotlivé modely se liší tvarem i tvrdostí podle toho, na jakou spací pozici jsou určeny.
Ortopedické polštáře se často vyrábí z paměťové pěny, která se díky tělesnému teplu a zatížení plně přizpůsobí vašim křivkám.

 


 

Jak spát na anatomickém, zdravotním nebo ortopedickém polštáři – je to otázka zvyku

Na používání anatomického, ortopedického i zdravotního polštáře si budete chvíli zvykat, obzvláště pokud jste mnoho let spali na velkém neforemném polštáři. Ale dejte tomu pár nocí a pak bez něj nedáte ani krok. Budete si ho brát i na dovolenou. Aby vám šlo zvykání hladce, umístěte polštář tak, aby podporoval krční páteř v její přirozené křivce, ať už preferujete jakoukoliv pozici při spaní.

 


 

Věnujte výběru polštáře čas, každou noc se vám to vrátí

Správný výběr polštáře má obrovský vliv na kvalitu vašeho spánku a celkové zdraví. Při hledání ideálního polštáře je důležité vzít v úvahu vaše osobní potřeby, spánkové návyky a preference. Pokud si nevíte rady s výběrem polštáře, napište nám na chatu nebo na e-mail mabo@matrace-mabo.cz.