Jak na ložnici podle feng shui: průvodce pro harmonický spánek

Pod exotickým výrazem feng-šuej nebo feng shui se skrývá stará čínská praxe harmonizace životního prostoru, která nabízí unikátní pohled na uspořádání zahrady, domu, bytu i konkrétních pokojů. V tomto článku si posvítíme na uspořádání ložnice podle feng shui tak, abyste se cítili uvolněně a příjemně.

 

Co obnáší uspořádání ložnice podle feng shui
Ložnice by měla být oázou klidu a místem, kde můžete uniknout každodennímu stresu. Klíčové jsou tlumené barvy, výběr rostlin, rozmístění nábytku a minimalistické vybavení, které podporuje volný tok energie Qi (čchi).

Základem je čistota, protože nepořádek vede ke stagnaci energie, narušuje vaši pohodu. Postel, matraci, povlečení i bezprostřední okolí udržujte stále uklizené a čisté. Pokud je matrace proleželá, zapáchá nebo už se na ní necítíte dobře, vyměňte ji.

 

Zaměřte se na umístění postele v ložnici podle feng shui
Centrálním prvkem každé ložnice je lůžko. Správné umístění postele má zásadní význam pro kvalitní spánek. Pod postelí by měl být volný prostor pro cirkulaci Qi. Ideální pozice je taková, kde máte přehled o celé místnosti. To vám poskytne pocit bezpečí a ochrany během spánku. Pravidla pro umístění postele podle feng shui.
● Neumísťujte postel doprostřed místnosti.
● Ukotvěte ji čelem ke zdi tak, abyste viděli na dveře, ale nebyli přímo
naproti nim.
● Zajistěte si přístup k posteli ze 3 stran.
● Nedávejte postel pod okno ani pod šikminu v půdních pokojích.

 

Na jakou světovou stranu spát
Umístění postele podle světových stran má také svůj význam. Obecně se doporučuje umístit hlavu postele směrem k severu, jihovýchodu, východu či západu pro podporu hlubokého a klidného spánku. Vyhněte se orientaci postele směřující přímo na jih nebo severovýchod.

 

Feng shui barvy do ložnice mají svou roli
Barvy hrají ve feng shui velkou roli. Pro relaxaci v ložnici se doporučují jemné, uklidňující barvy, jako jsou pastelové odstíny, světle zelená, modrá, růžová nebo neutrální tóny šedé a béžové. Tyto barvy pomáhají snížit stres a podporují odpočinek. Jak vymalovat ložnici podle feng shui? Záleží, co chcete podpořit – pokud vášeň a milostný život, vsaďte na růžovou a odstíny meruňkové. Jestli kladete důraz spíše na relaxaci a odpočinek, zvolte béžové, šedé a zemité tóny.

 

Jaké rostliny do ložnice podle feng shui
Podpořte harmonii své ložnice tím, že přidáte pokojovky. Tyto rostliny mohou pomoci zlepšit kvalitu vzduchu bez narušení energie Qi. Vhodné rostliny do ložnice podle feng shui jsou ty, které zdobí především listy, a ne květy, jako je například monstera, fíkus lyrata nebo lípěnka africká, ale můžete sáhnout i po čerstvých řezaných květinách.

 

Tipy na dokonalou ložnici podle feng shui
Odstraňte z ložnice: pracovní věci, cvičební pomůcky, knihovnu a elektroniku – všechny tyto prvky narušují relaxaci a klidný spánek, umístěte je proto jinam.
Vyvarujte se výrazných barev i vzorů a vsaďte spíše na neutrální a tlumené odstíny.
● Pokud máte úložný prostor pod postelí, skladujte tam jen měkké věci, jako jsou přikrývky, polštáře a povlečení. Ještě lepší je volný prostor pod lůžkem.
Postel umístěte čelem ke zdi tak, abyste viděli na dveře, ale nebyli jste přímo mezi oknem a dveřmi.
Kytky do ložnice podle feng shui musí být ve skvělém stavu, uschlé listy, zvadlé květy rychle odstraňujte.
● Nad postel neumísťujte žádnou těžkou poličku.

 

Upravte dětský pokojíček podle feng shui
I v dětských pokojích můžete uplatnit zásady feng shui, přece jen jsou to vlastně ložnice vašich dětí. Uspořádejte proto nábytek a hračky tak, aby podporovaly volný tok energie. Zvolte barvy a materiály, které podporují klid a soustředění. Vytvořte jasné oddělení prostoru pro hru a pro odpočinek. Rozdělte pokoj na výraznou hrací zónu, kde to může hýřit barvami, a na klidovou spací zónu, kde převládnou tlumené odstíny.

 

Proč mít byt uspořádaný podle feng shui
Feng shui není jen o estetice, je to o vytváření pozitivního prostředí, které podporuje zdraví, štěstí a prosperitu. Dejte si proto záležet na uspořádání svého domova a zvláště ložnice podle feng shui. Zlepšíte si kvalitu spánku a celkovou životní pohodu. Ke zdravému spánku patří i správná matrace, která bude v dobré kondici, přečtěte si, jak často ji měnit.