Jak často měnit matraci


Centrálním prvkem každé ložnice je postel s matrací, která hraje v kvalitě spánku klíčovou roli. Přesto se často podceňuje důležitost jejích pravidelných kontrol a výměny. Někteří používají stejnou matraci desetiletí, i když je plná roztočů, extrémně proleželá a záda z ní bolí už od pohledu. V článku se podíváme na to, jak poznáte, že je čas na novou matraci a jak starou matraci ekologicky zlikvidovat.


 

 

Jak zkontrolovat matraci: pozor na proleženiny a na plísně

Kvalita spánku a odpočinku. Všímejte si, jak se po ránu cítíte. Jste rozlámaní, bolí vás záda, i když děláte všechno stejně? Pak může být na vině matrace. Když je proleželá, nenabízí správnou oporu páteře. Jasnou známkou opotřebení je, že vás něco tlačí.
Proleženiny a deformace. Za plného denního světla sundejte z matrace prostěradlo a všímejte si prohlubní nebo nerovností. Pokud něco takového uvidíte, je čas na výměnu matrace.
Vrzání a divné zvuky. Vrzání se týká pružinových matrací, když něco slyšíte, není to dobré znamení.
Zápach. Pokud matrace i po pokusech o čištění zapáchá, už jí není pomoci.
Pružnost. Když na matraci zatlačíte a povolíte, měla by se hned vrátit do původního tvaru.
Plíseň. Jestli to jde, svlékněte matraci ze snímatelného obalu a dobře si ji prohlédněte. Když na některých místech uvidíte černé tečky, je to známka plísně a matrace musí z domu, nehledě na to, jak je stará. Plísně jsou totiž zdrojem mykotoxinů – jedů, které poškozují zdraví člověka a špatně se jich zbavuje. Nejlepší je předcházet jejich vzniku pomocí kvalitního roštu, který zajišťuje dobré odvětrávání.
Fleky. Pokud se vám na matraci vylil čaj a je tam flek, stačí, když ho pořádně vyčistíte a vysušíte. Abyste příště matraci ochránili, pořiďte si chránič.


 

Po kolika letech měnit matraci

Nelze jednoznačně říct, jak často kupovat matraci. Životnost matrace je proměnlivá a závisí na mnoha faktorech: materiálu, kvalitě samotné matrace, roštu i rámu postele, péči, kterou jí věnujete, ale také na doporučení či garanci výrobce. Ale jedna věc je, jak dlouho by měla vydržet matrace, a druhá, jak dlouho skutečně vydrží. Na výměnu matrace má vliv také doba, kterou v posteli trávíte. Někdo spí 6 hodin a v posteli nezůstává ani o minutu déle, jiný se v ní válí půl dne. 

Mnoho lidí má zažité, že po 8 letech by se měla matrace vyměnit. Pokud jste si však koupili kvalitní model, který odpovídá vaší váhové kategorii, to znamená, že ho nepřetěžujete, a dobře se o něj staráte, může vám vydržet i déle. Obecně se doporučuje matraci měnit každých 5 až 10 let. Počítejte s tím, že životnost pěnové matrace bývá většinou kratší než životnost pružinové matrace, která je vyrobená z moderních materiálů.


 

Nevyhovující tuhost matrace nemusí být důvod k výměně

 Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje tuhost jinak poměrně nové matrace, pořiďte si topper neboli tenkou svrchní matraci, která může tuhost snížit i zvýšit.


 

Kam vyhodit matraci

Ekologická likvidace matrace je důležitá pro ochranu životního prostředí. I když je matrace z PUR (polyuretanové pěny) nebo z HR (líné pěny), nepatří do plastu. Najděte si nejbližší sběrný dvůr, kde ji zlikvidují spálením nebo částečnou recyklací, a odvezte ji tam. Likvidaci starých matrací jsme věnovali samostatný článek, přečtěte si o všech možnostech nebo se inspirujte, jak starý kousek upcyklovat.


 

Než vyhodíte starou matraci, kupte si novou 

Pokud už víte, že nastal čas na výměnu, přečtěte si, jak vybrat novou matraci a prohlédněte si nabídku moderních matrací.