Jak správně vybrat matraci ?


 


Základem zdravého a kvalitního spánku je vhodná matrace. Vyberte si takovou, která bude odpovídat vašim představám. Při výběru pečlivě zvažte několik důležitých faktorů – materiál, rozměry a tvrdost. Poradíme vám, která matrace od české značky Mabo® vám poskytne maximální komfort.

 


 

Kdo bude na matraci spát: i věk hraje roli


Čekáte přírůstek v rodině a nevíte, Jak vybrat matraci pro miminko? Dbejte hlavně na dostatečnou pevnost, která zajistí zdravý vývoj páteře. Nezapomínejte ani na prodyšnost – podílí se na tepelném komfortu. Myslete na to, že jsou děti do 15 let pořád ve vývinu a potřebují správnou oporu, vyhněte se proto příliš měkkým matracím pro děti. U matrace určené pro seniory zvolte zlatou střední cestu, příliš tvrdá matrace může tlačit na kyčle a klouby, z měkké se zase špatně vstává.

Máte na matraci speciální požadavky? Pro dlouhodobě ležící osoby vybírejte z antidekubitních modelů. Ti, které trápí alergie, ocení speciálně upravené matrace pro alergiky, které eliminují výskyt prachových částic a roztočů.

MABO TIP
Pro hosty využijte skládací matraci, nezabere moc místa a vaše návštěva se na ní pohodlně vyspí. Dobrou službu vám udělá také při občasném přespání v autě či stanu.


 

Tuhost matrace: odpíchněte se od hmotnosti a osobní preference


Správná tuhost matrace neexistuje. Optimální tvrdost se odvíjí od věku, výšky, váhy a tvaru postavy uživatele, zdravotního stavu nebo oblíbené spací polohy. Matrace se musí přizpůsobit vašemu tělu a zároveň ho správně podepřít. S tím souvisí i maximální nosnost, která začíná na 90 kg.

Spaní na zádech – pokud nejčastěji spíte na zádech, pořiďte si spíše tvrdší matraci, která poskytne optimální oporu v bedrech.
Spaní na břiše – nejvhodnější je středně tuhá matrace zajišťující stabilní oporu pro celé tělo.
Spaní na bokuměkká matrace se přizpůsobí nerovnoměrnému zatížení v oblasti ramen a boků.

Skvělé řešení představuje oboustranný model, u kterého snadno změníte stupeň tvrdosti pouhým přetočením matrace. Pokud vám po čase tuhost přestane vyhovovat, poohlédněte se po vhodné vrchní matraci.


 

Materiál matrace: zvolte pružiny nebo pěnu


K nejoblíbenějším patří pěnové matrace. Jejich hlavní výhoda spočívá v maximálním pohodlí, ideálním rozložení tlaku a dlouhé životnosti. Hodí se prakticky pro všechny typy roštů. Ale není pěna jako pěna. Sháníte matraci s výborným poměrem ceny a kvality? Zvolte PUR pěnu. Matrace ze studené (HR) pěny má výrazně větší póry, je prodyšnější a lépe odvádí teplo. Paměťová (visco) pěna se zase dokonale přizpůsobí tělu, nevytváří protitlak a zabraňuje vzniku proleženin.

Latexové matrace vynikají svou vysokou pružností a můžete si vybrat modely buď z přírodního nebo umělého kaučuku.

Díky dokonalé prodyšnosti je pružinová matrace vhodná pro všechny, kterým bývá v noci horko a potí se. Disponuje také vyšší nosností. Nejkvalitnější jsou
taštičkové matrace, u kterých je každá z pružin umístěná do samostatného pouzdra, což zajišťuje optimální rozložení váhy a delší životnost.

Pokud tíhnete k přírodním materiálům, máme pro vás matrace z kokosových vláken, ovčí vlny či koňských žíní.

                                                              

 


 

Jakou zvolit velikost matrace


Matrace musí poskytovat dostatek prostoru pro pohodlný spánek. Délka matrace by měla asi o 15 cm přesahovat výšku postavy. Šířku matrace vybírejte podle rozměrů postele a výšku zvolte tak, aby byla matrace z ⅓ zapuštěná v rámu. Standardem jsou matrace 90 x 200 pro jednolůžko a 160 x 200 pro dvojlůžko. Pokud toužíte po prostoru, zvolte matraci o velikosti 200 x 200.

Pro dlouhány a majitelé postelí s atypickými rozměry rádi vyrobíme matraci na míru.

 


 

Ozvěte se nám, pomůžeme s výběrem a vyrobíme matraci na míru


Pokud si stále nejste jistí, jaká matrace je pro vás nejlepší, nebo potřebujete atypickou matraci na míru, napište nám na mabo@matrace-mabo.cz. Jsme tady, abychom vám pomohli.