Jak často měnit matraci

Centrálním prvkem každé ložnice je postel s matrací, která hraje v kvalitě spánku klíčovou roli. Přesto se často podceňuje důležitost jejích pravidelných kontrol a výměny. Někteří používají stejnou matraci desetiletí, i když je plná roztočů, extrémně proleželá a záda z ní bolí už od pohledu. V článku se podíváme na to, jak poznáte, že je čas na novou matraci a jak starou matraci ekologicky zlikvidovat.

 

Jak často měnit matraci

 

Jak zkontrolovat matraci: pozor na proleženiny a na plísně

Kvalita spánku a odpočinku. Všímejte si, jak se po ránu cítíte. Jste rozlámaní, bolí vás záda, i když děláte všechno stejně? Pak může být na vině matrace. Když je proleželá, nenabízí správnou oporu páteře. Jasnou známkou opotřebení je, že vás něco tlačí.
Proleženiny a deformace. Za plného denního světla sundejte z matrace prostěradlo a všímejte si prohlubní nebo nerovností. Pokud něco takového uvidíte, je čas na výměnu matrace.
Vrzání a divné zvuky. Vrzání se týká pružinových matrací, když něco slyšíte, není to dobré znamení.
Zápach. Pokud matrace i po pokusech o čištění zapáchá, už jí není pomoci.
Pružnost. Když na matraci zatlačíte a povolíte, měla by se hned vrátit do původního tvaru.
Plíseň. Jestli to jde, svlékněte matraci ze snímatelného obalu a dobře si ji prohlédněte. Když na některých místech uvidíte černé tečky, je to známka plísně a matrace musí z domu, nehledě na to, jak je stará. Plísně jsou totiž zdrojem mykotoxinů – jedů, které poškozují zdraví člověka a špatně se jich zbavuje. Nejlepší je předcházet jejich vzniku pomocí kvalitního roštukterý zajišťuje dobré odvětrávání.
Fleky. Pokud se vám na matraci vylil čaj a je tam flek, stačí, když ho pořádně vyčistíte a vysušíte. Abyste příště matraci ochránili, pořiďte si chránič.

Po kolika letech měnit matraci

Nelze jednoznačně říct, jak často kupovat matraci. Životnost matrace je proměnlivá a závisí na mnoha faktorech: materiálu, kvalitě samotné matrace, roštu i rámu postele, péči, kterou jí věnujete, ale také na doporučení či garanci výrobce. Ale jedna věc je, jak dlouho by měla vydržet matrace, a druhá, jak dlouho skutečně vydrží. Na výměnu matrace má vliv také doba, kterou v posteli trávíte. Někdo spí 6 hodin a v posteli nezůstává ani o minutu déle, jiný se v ní válí půl dne. 

Mnoho lidí má zažité, že po 8 letech by se měla matrace vyměnit. Pokud jste si však koupili kvalitní model, který odpovídá vaší váhové kategorii, to znamená, že ho nepřetěžujete, a dobře se o něj staráte, může vám vydržet i déle. Obecně se doporučuje matraci měnit každých 5 až 10 let. Počítejte s tím, že životnost pěnové matrace bývá většinou kratší než životnost pružinové matrace, která je vyrobená z moderních materiálů.

Nevyhovující tuhost matrace nemusí být důvod k výměně

 Pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje tuhost jinak poměrně nové matrace, pořiďte si topper neboli tenkou svrchní matraci, která může tuhost snížit i zvýšit.

Kam vyhodit matraci

Ekologická likvidace matrace je důležitá pro ochranu životního prostředí. I když je matrace z PUR (polyuretanové pěny) nebo z HR (líné pěny), nepatří do plastuNajděte si nejbližší sběrný dvůr, kde ji zlikvidují spálením nebo částečnou recyklací, a odvezte ji tam. Likvidaci starých matrací jsme věnovali samostatný článek, přečtěte si o všech možnostech nebo se inspirujte, jak starý kousek upcyklovat.


 

Než vyhodíte starou matraci, kupte si novou 

Pokud už víte, že nastal čas na výměnu, přečtěte si, jak vybrat novou matraciprohlédněte si nabídku moderních matrací.